Pieniny przez wielu postrzegane są jako jedne z najbardziej malowniczych gór w naszym kraju. Leżą w południowej Polsce i północnej Słowacji w łańcuchu Karpat Zachodnich. W ich sąsiedztwie znajdują się pasma górskie: od północy Gorce, od południa Magura Spiska oraz Pogórze Spisko-Gubałowskie, od zachodu Kotlina Nowotarska, natomiast od północnego wschodu Beskid Sądecki. Choć ich najwyższe szczyty nie dorównują wysokością Tatrom, to oprócz wspinaczki wysokogórskiej możesz tu liczyć na inne rozmaite atrakcje. Pieniny wyróżniają się bowiem niespotykanymi krajobrazami. Składają się na nie strome wapienne skały i ich zaskakujące formacje oraz głębokie wąwozy, a także doliny podzielone przez rzekę Dunajec. Wiele osób zastanawia się, czy Pieniny warto odwiedzić również zimą. Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Ośnieżone stoki w połączeniu z zapierającymi dech w piersi widokami tworzą idealne warunki do uprawiania narciarstwa zarówno zjazdowego, jak i biegowego, a także turystyki pieszej. Niezapomniane będą z pewnością spacery nad Jeziorem Czorsztyńskim czy zwiedzanie zamku w Niedzicy. W sezonie zimowym Pieniny stają się cichą krainą rodem z najpiękniejszej baśni, pełną zakątków gotowych do odkrycia, a także fascynujących atrakcji turystycznych, o których opowiemy w dzisiejszym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Spis treści
Zimowy weekend w Pieninach – jak go zaplanować?
Jak wcześniej wspomnieliśmy, zima w Pieninach jest czasem prawdziwie magicznym – jednak przed przyjazdem tu na weekend warto rozplanować sobie codzienne atrakcje, aby w pełni wykorzystać ten wyjątkowy czas. W celu ułatwienia tego zadania turystom, przygotowaliśmy przykładowy harmonogram, którym można nieco się zainspirować, tworząc własny plan na zimowy wypad.
Dzień pierwszy (sobota) – aktywności na świeżym powietrzu
Sugerujemy, by pierwszego dnia skoncentrować się na łagodnych szlakach, takich jak Rezerwat Biała Woda czy Wąwóz Homole.
- Rezerwat Biała Woda – wycieczka w to miejsce będzie doskonałą propozycją dla rodzin z dziećmi, gdyż trasa sama w sobie nie jest zbyt wymagająca, a wzdłuż niej w regularnych odstępach znajdują się ławki, na których można odpocząć lub się posilić. Przejście to ok. 3 km przyjemnego, godzinnego spaceru przez dolinę Białej Wody. Łatwy szlak pozbawiony dużych wzniesień sprawia, że poradzą z nim sobie osoby w każdym wieku, co umożliwia wspólne, rodzinne odkrywanie uroków Pienin.
- Wąwóz Homole – jeden z najbardziej malowniczych punktów w Pieninach, bez względu na sezon zaskakujący niesamowitymi formacjami skalnymi. Choć sama trasa przez wąwóz należy do tych krótszych, to jednocześnie oferuje niezapomniane widoki zachwycające zarówno starszych, jak i młodszych. Wąwóz Homole, nazywany także perłą małych Pienin, to atrakcja, którą z pewnością docenią nieco mniej doświadczeni turyści oraz rodziny z dziećmi. Po przejściu przez wąwóz istnieje możliwość kontynuacji wędrówki na szczyt Wysoką (1050 m n.p.m.) lub Durbaszkę (934 m n.p.m.), co czyni tę trasę doskonałą bazą wypadową dla zapaleńców trekkingu. Z obydwu szczytów rozpościerają się spektakularne widoki, a zdobycie ich to dobra okazja do złapania bakcyla wspinaczki u swojej pociechy.
- Spacer po ścieżce rowerowej w stronę Czorsztyna – doskonała okazja, by cieszyć się pięknem Pienin w całej okazałości. Można stąd podziwiać zarówno naturę, jak i atrakcje historyczne, takie jak zamek królewski w Czorsztynie oraz zamek w Niedzicy, dumnie strzegące brzegów jeziora. Ścieżka jest przyjazna dla spacerowiczów i rowerzystów, co sprawia, że to idealne miejsce na aktywne spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Niezależnie od pory roku, szlak Velo Czorsztyn zawsze zagwarantuje niezapomniane wrażenia.
- Wieczorny seans SPA pod gwiazdami – po dniu pełnym aktywności kąpiel w gorącej balii pod gołym niebem z pewnością uwolni wszelkie napięcia i pozwoli w pełni się zrelaksować. Idealny sposób na zakończenie dnia w Pieninach.
Dzień drugi (niedziela) – wędrówki po szczytach i panoramiczne widoki
Po pierwszym dniu spędzonym na łatwiejszych trasach przyszedł czas na stawienie czoła większym wyzwaniom. Na niedzielę przygotowaliśmy propozycje wędrówek na szczyty oferujące spektakularne, panoramiczne widoki na sąsiadujące pasma górskie.
- Wejście na Trzy Korony – przygoda obfitująca w wiele emocji i doznań wizualnych. Ze szczytu sięgającego 982 m n.p.m. rozpościera się widok zarówno na majestatyczne Tatry, jak i malownicze Pieniny. Wędrówka z Krościenka zajmuje około 2 godziny, a polecana jest głównie tym, którzy mogą pochwalić się dobrą kondycją fizyczną. Trasę uznaje się jako dość wymagającą – jednak nagrodą za nasze wysiłki z całą pewnością będą niezwykłe widoki.
- Sokolica – jeden z najbardziej rozpoznawalnych pienińskich szczytów z cudowną panoramą. Szlak prowadzi z Krościenka przez odległość 3,5 km, można go pokonać w czasie od 1,5 do 2 godzin – jest idealny dla osób mniej doświadczonych lub rodzin z dziećmi. Jednym z największych atutów tego miejsca jest unikalna sosna reliktowa, która rośnie na szczycie pomimo wszelkich przeciwności losu, przyciągając co roku rzesze turystów. Niegdyś w jej sąsiedztwie gniazdowały sokoły i stąd właśnie wzięła się nazwa owego szczytu. Dla turystów pragnących kontynuować wędrówkę na etapie zdobycia Sokolicy istnieje możliwość przedłużenia trasy na inne szczyty, takie jak Czertezik, Burzana czy Ociemny Wierch.
- Wysoki Wierch – uznawany za jeden z bardziej wymagających szczytów w Pieninach, z pewnością zainteresuje nieco bardziej doświadczonych trekkerów. Wznosząc się na wysokość 898 m n.p.m., oferuje spektakularne widoki na sąsiadujące pasma górskie, w tym Pieniny i Gorce. Trasa prowadząca z Jaworek ma długość 4,5 km, a określana jest jako fizycznie wymagająca. Dla tych, którzy cenią sobie aktywność fizyczną oraz chcą doświadczyć górskich krajobrazów z innej perspektywy, Wysoki Wierch staje się wymarzonym celem na weekendową wyprawę.
- Wypożyczenie nart trekkingowych – taka możliwość z pewnością umożliwi odkrywanie zimowych szlaków w całkiem inny niż dotychczas sposób, bez względu na poziom zaawansowania. Nowoczesny sprzęt zapewni stabilność i dobrą przyczepność do podłoża na śnieżnych trasach.
Zimowe atrakcje, które uwielbiają wszyscy!
Pieniny w zimowej odsłonie oferują mnóstwo możliwości, szczególnie dla miłośników aktywnego wypoczynku. Okolice Szczawnicy są bowiem prawdziwym rajem dla narciarzy, ze swoimi perfekcyjnie przygotowanymi wyciągami na Palenicy czy Szafranówce. Znajdziesz tam idealne warunki zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych. Dodatkowo zimowa aura sprzyja m.in. organizacji kuligów z pochodniami w malowniczych Jaworkach, dzięki którym na nowo odkryjesz w sobie pokłady dziecięcej radości. Wszystkich preferujących stacjonarne zimowe atrakcje, Pieniny zaskoczą licznymi lodowiskami, m.in. w Krościenku nad Dunajcem czy w Szczawnicy. Po szaleństwach na śniegu i lodzie zrelaksujesz się natomiast w całorocznych saunach czy gorących baliach, które oferują strefy SPA.
Praktyczne porady na zimową wyprawę w Pieniny
Niech zapierające dech w piersiach widoki nie przysłonią Ci jednak zdrowego rozsądku – Pieniny zimą, chociaż niewątpliwie zachwycające, wymagają dobrego przygotowania. Nic bowiem tak nie psuje radości z urlopu spędzonego w górach jak kontuzja czy odmrożenia. Mając to na uwadze, przed wyjazdem warto zrobić sobie listę niezbędnych do zabrania rzeczy.
Bezpieczeństwo na szlaku a odpowiedni ubiór
Podczas zimowego weekendu w górach postaw na odzież warstwową i nieprzemakalną, która skutecznie ochroni przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Absolutną koniecznością będą: bielizna termoaktywna (również legginsy), ciepła czapka, szalik oraz kilka par grubszych skarpet, zimowa kurtka i spodnie chroniące przed wiatrem oraz śniegiem, dwie pary zimowych rękawic, a także polar lub sweter. W kwestii obuwia jedynym słusznym wyborem są zimowe buty trekkingowe z wysoką cholewką i wodoodporną membraną, gwarantujące dobrą przyczepność. Dodatkowo warto wyposażyć się w nakładki antypoślizgowe, raczki, kijki trekkingowe, a także, jeśli masz doświadczenie w poruszaniu się po szlakach górskich w ten sposób – rakiety śnieżne.
Niezbędne akcesoria
Na zimowy wyjazd w Pieniny należy bezwzględnie spakować apteczkę, w której powinny znaleźć się nie tylko podstawowe materiały opatrunkowe czy wydrukowana instrukcja udzielania pierwszej pomocy, ale także akcesoria takie jak koc termiczny, krem ochronny na mróz, krem z filtrem UV, maść na stłuczenia, termofory lub ogrzewacze chemiczne oraz termometr. Oprócz tego spakuj latarkę czołówkę, która w wielu nieprzewidzianych sytuacjach okazuje się nieoceniona. Co zawsze warto zrobić dodatkowo, to zainstalować w swoim telefonie aplikację ratunkową – dzięki niej w sytuacji awaryjnej ratownicy będą wiedzieć, gdzie udać się na pomoc. Śledzenie prognozy pogody i warunków na szlakach to kolejny ważny krok, którego radzimy nigdy nie pomijać – pomoże w uniknięciu jakichkolwiek niechcianych niespodzianek związanych z zimowymi wędrówkami.
Zakwaterowanie a poczucie komfortu
Nikogo nie zaskoczy fakt, że opcja zakwaterowania, na którą zdecydujemy się przed wyjazdem, będzie miała ogromne znaczenie dla naszego komfortu podczas wyprawy. Przystań Wyskocz NA! w miejscowości Maniowy to doskonała baza wypadowa, o czym przekonało się już wielu turystów. Od wiosny do jesieni dysponujemy wygodnymi pokojami na wynajem, dogodnym położeniem w pobliżu uczęszczanych szlaków, strefą SPA, a w miesiącach zimowych wypożyczysz u nas narty trekkingowe oraz łyżwy (od tradycyjnych hokejówek, po figurówki, sznurowane i zapinane). Wybierając to miejsce, zyskujesz możliwość łatwego dostępu do licznych zimowych atrakcji, których w Pieninach – jak widać – nie brakuje!
Można powiedzieć, że zima w Pieninach to prawdziwie magiczny czas. Czas pełen wrażeń, które z pewnością pozostaną w pamięci każdego miłośnika aktywnego wypoczynku. Od niespiesznych spacerów wzdłuż Dunajca poprzez wymagające górskie szlaki aż po szaleństwa na stoku czy niezapomniane kuligi z pochodniami – ten region ma Ci wiele do zaoferowania. By jednak wyjazd na weekend okazał się udany, warto dobrze go zaplanować, uwzględniając zarówno atrakcje, które chcesz zaliczyć, jak i odpowiednie przygotowanie w myśl zachowania bezpieczeństwa na szlaku. Jesteśmy pewni, iż sprawi to, że zimowy wyjazd w Pieniny będzie niezapomnianym doświadczeniem, dostarczającym wiele wrażeń i satysfakcji.